Doradztwo i consulting informatyczny - Czy naprawdę ich potrzebuję?
W ciągłym dopracowaniu i aktualizacji :-)
Najprostszym formą odpowiedzi na postawione pytanie: "dlaczego i do czego" potrzebujesz consultingu informatycznego w Twoim biznesie będzie przytoczenie "na wesoło" kilku prawdziwych (albo opartych na prawdziwych faktach i nieznacznie poprawionych redakcyjnie) case study.
Ponadto zapraszamy do zapoznania się z serią naszych artykułów dotyczących consultingu, np:
3 czynniki sukcesu projektów informatyzacji, 3 czynniki porażek projektów...
Telefon od potencjalnego Klienta (skrót rozmowy)
Klient: "jesteśmy firmą produkcyjną XYZ, poszukujemy określonych rozwiązań IT [...] wpierających naszą działalność."
ABIT:
Potrzebujecie w takim razie:
- Jasno nakreślić kierunki działań - a najlepiej strategię IT;
- Zmapować i zoptymalizować procesy;
- Zdefiniować wymagania funkcjonalno-procesowe od systemów;
- Wybrać rozwiązania IT;
- Przeprowadzić proces wdrożenia systemów w organizacji wraz z wyeliminowaniem "silosów informacyjnych";
- Przekazać systemy do eksploatacji;
- Rozwijać rozwiązania zgodnie z potrzebami rozwoju organizacji.
Klient (treść oryginalna): "Nic nowego Pan mi nie powiedziałeś, my wiemy co, ale od dłuższego już czasu nie wiemy jak i liczymy, że nam to ktoś wyjaśni i poprowadzi to przedsięwzięcie z nami"
ABIT: My wiemy "co" i wiemy "jak" - po to potrzebuje Pan wsparcia i doradztwa.
W trakcie rozmowy handlowej przy omówieniu koncepcji potrzeb i ram projektu usłyszałem od reprezentanta Klienta z branży obrotu produktami leczniczymi: "mamy własny pomysł na sukces projektu wdrożenia systemu ERP i WMS".
A więc: Zebrano wymagania procesowe i część funkcjonalnych z obszarów i procesów, które "posiadają silnego lidera" lub są swoistą "wyspą informacyjną" - dobrze udokumentowaną. Dalej - cześć kadry posiadała doświadczenie w eksploatacji systemów ERP i WMS - co powinno być wystarczające do stworzenia oficjalnego zapytania ofertowego (tryb Zamówień Publicznych) i wyłonienia wykonawcy. Do naszej współpracy na tym etapie nie doszło, gdyż Klient czuł, że wszystko wie w zakresie merytoryki projektu.
Jaki był efekt?
Zapytanie Ofertowe nie zawierało istotnych, wymaganych przy takich projektach elementów, zaś sam opis wymagań spełniał praktycznie "każdy system". W następstwie tego spłynęło kilkadziesiąt ofert zgodnych z wymaganiami formalnymi. Po 4 tygodniach przepychanek - przetarg unieważniono.
Ogłoszono nowy przetarg, gdzie doprecyzowano wiele aspektów. Jednak w dalszym ciągu składane oferty mimo, iż spełniały wymagania formalne - po głębszej analizie oczekiwano czegoś innego. Po kilku tygodniach drugi przetarg unieważniono. Tym sposobem Klient stracił 4 miesiące, realnie 6.
Projekt wrócił do punktu wyjścia: Klient skorzystał ze wsparcia zewnętrznego consultingu przy definiowaniu wymagań od systemów IT, stworzeniu zapytania ofertowego oraz wyłonienia systemu oraz dostawcy stwierdzając:
"Wydawało nam się, że wszystko wiemy o systemach informatycznych, gdyż wielu z nas na nich pracowało. Im dalej wchodziliśmy w szczegóły, tym bardziej okazywało się, iż nie wiemy praktycznie nic. Straciliśmy zarówno czas jak i utraciliśmy korzyści, które opłaciłyby usługi doradcze 10-krotnie."
|
Mail od Klienta (COO - Chief Operating Officer - Członek Zarządu):
Poszukuję lidera do transformacji organizacji, transformacji procesowo-systemowej, transformacji cyfrowej - Change Managera z praktyką.
Organizacja dwu krotnie przez ostatnie lata (a może i 3-krotnie, bo tego do końca nie ustaliłem będąc relatywnie niedługo COO) realizowała projekty zmian organizacyjno-systemowych w stronę wdrożenia systemu ERP wraz z zarządzaniem produkcją.
Żaden z projektów nie zakończył się sukcesem - mimo wcale nie małego wysiłku.
Wydaje się, iż nasz CTO/CIO nie zna się (a na pewno jest nieskuteczny) zarówno w zarządzaniu zmianą w organizacji jak i prowadzeniu projektów wdrożeniowych.
Nie było w inicjatywach podejścia procesowego, nie wdrożyliśmy zarządzania projektowego, zaś postawione cele do realizacji przez CTO były wizją przyszłości za 3, a może i 5 lat w tej organizacji.
Nie chcemy i nie możemy po raz kolejny popełnić tego samego błędu!
Dlatego poszukujemy wsparcia praktyków zarządzania zmianą dla naszej firmy i naszych potrzeb, zwłaszcza w ERP dla produkcji.
Zaczerpnięte od zaprzyjaźnionej firmy tej samej branży:
"Panie Jarku, dostałem Pana ofertę. 700 funtów za jednodniowe warsztaty? Pan chyba żartuje, cała ta wiedza jest za darmo w Internecie!"
Owszem jest. Bałtyckie plaże zaś pełne są bursztynów, za darmo, Pan sobie pójdzie i weźmie.
Hasła kluczowe: GOLEM MES OEE, Realizacja produkcji, OEE, MS Excel, Integracja, Planowanie produkcji, Zlecenia produkcyjne, Wymiana danych, CMMS Maszyna, Planowanie produkcji do GOLEM